Gever ve Doğubayazıt’ta işgalci güçlere eylemler

HPG BİM, HPG gerillalarının Şemdinli’nin Gostê alanında Türk ordusuna yönelik eylem düzenlediğini açıkladı. Gever’in Wargenima taburuna yönelik düzenlenen eylemde ise 7 asker öldürülürken, 6 asker yaralandı.

Yazılı bir açıklama yapan HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) HPG gerillalarının Hakkari’nin Gever ile Şemdinli, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde eylemler düzenlediğini belirtti.

HPG açıklaması şöyle:

“Şehit Bedran Gundikremo ve Şehit Nalin Muş devrimci hamlesi kapsamında güçlerimiz, Hakkari’nin Şemzînan (Şemdinli) ve Gever (Yüksekova) ilçelerinde işgalci TC ordusuna yönelik eylemler düzenlemiştir.

22 Ağustos günü saat 17.00’da güçlerimiz, Şemzînan’ın Gostê alanına bağlı Kurê Mizgeftê tepesinde işgal operasyonunun bir birliğine yönelik eylem gerçekleştirmiştir. Tepedeki düşman mevziilerinin 2 koldan yoğun bir şekilde ateş altına alındığı bu eylemdeki ölü ve yaralı düşman askeri sayısı tespit edilememiştir.

Güçlerimiz, 22 Ağustos günü saat 07.30’da işgalci TC ordusunun Gever’e bağlı Wargenima taburundan, taburun savunma tepesine asker taşıyan reo tipi bir araca yönelik bir eylem düzenlemiştir. Tümüyle imha edilen araçta tespit edilebilen 7 düşman askeri öldürülmüş, 6 düşman askeri ise yaralanmıştır.

Ölü ve yaralı askerleri skorsky tipi helikopterler ile alandan uzaklaştıran işgalci TC ordusu, Kendalokê köyü alanında bir operasyon başlatmış, yaklaşık 2 saat süren operasyon, sonuç alamadan geri çekilmiştir.

BAZİD’DE 3 ASKER ÖLDÜRÜLDÜ

22 Ağustos günü işgalci TC ordusu Ağrı’nın Bazid (Doğubeyazıt) ilçesine bağlı Kirê Halac alanında bir operasyon başlatmıştır. Aynı gün düşmanın bir birliğini denetime alan güçlerimiz saat 19.00 sularında bu birliğe yönelik bir eylem düzenlemiştir. Yakın mesafeden vurulan düşman mevziilerinde tespit edilebilen 3 asker öldürülmüş, sayısı tespit edilemeyen düşman askerleri de yaralanmıştır. Düşman güçlerinin alandaki işgal operasyonu halen devam etmektedir.

TÜRK ORDUSU ORMANLIK ALANI ATEŞE VERDİ

22 Ağustos günü saat 23.30 sularında Şırnak’ın Uludere ilçesi ile Haftanin sınır hattında konumlanan işgalci TC ordusuna bağlı Serbend karakolu, Haftanin alanını obüs ve havan topları ile bombalamıştır. Bombardımanlar sonucunda arazide çıkan yangın halen devam etmektedir.”