Alman Dışişleri’nden AKP’li Çelik’e tepki

AKP’li Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik’in Sigmar Gabriel hakkında attığı ve ırkçılıkla suçladığı tweetlere Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘yaralayıcı’ ve ‘kabul edilemez’ uyarısı geldi.

Ömer Çelik, Türkiye’deki faşizan uygulamalara yönelik Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel tarafından getirilen eleştirilere yönelik Twitter üzerinden açıklama yapmış ve Gabriel’in açıklamalarının ırkçılık olduğunu savunmuştu. Çelik, Gabriel’in aşırı sağcılardan ‘kopya çektiğini’ yazmıştı.

Ömer Çelik’in suçlamalarına cevaben Alman Dışişleri Bakanlığı nezdindeki müsteşar Michael Roth tarafından yapılan açıklamada, sarfedilen sözlerin ‘yaralayıcı’ ve ‘kabul edilemez’ olduğu vurgulandı. Die Welt gazetesine konuşan Roth, “Bu tür şeyler tekrarlanmamalı” uyarısında bulundu.

Almanya ile Türkiye’nin birçok konudaki işbirliğine dikkat çeken Roth, siyasal farklılıkların ise ‘karşılıklı saygı çerçevesinde’ çözülmesi gerektiğini savundu. Roth, her bir tarafın tavrının diğerine ‘saygılı’ olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Almanya’da son olarak yazar Doğan Akhanlı’nın İspanya’da İnterpol aracılığıyla iadesinin istenmesine karşı Adalet Bakanı Heiko Maas’tan tepki gelmişti. Maas, Türkiye’nin de üyesi olduğu İnterpol’ü AKP muhaliflerini sindirmek amacıyla kullandığı ve suçlamaların ‘keyfi’ olabileceği uyarısında bulunmuştu.

Ayrıca AKP’ye yakın kuruluşlar ile Erdoğan’ın ailesiyle bağlantılı mal varlıklarına karşı önlem alınması çağrıları yapılmıştı.