Bağdat ve Hewlêr hattında yoğun referandum trafiği

ABD Savunma Bakanı Mattis'in Bağdat ve Hewlêr ziyaretinin ardından Çavuşoğlu da Bağdat'ı ziyaret etti. Mattis, ziyaretinde Bağdat ve Hewlêr'e "diyaloğu sürdürün" derken, Çavuşoğlu ve Erdoğan "zinhar referanduma karşıyız" dedi.

Irak'ta DAİŞ savaşında sona yaklaşılması ve Güney Kürdistan'daki referandum tarihinin yaklaşmasıyla birlikte, ABD Savunma Bakanı James Mattis'in dün Bağdat ve Hewlêr'i ziyaret etmesinin ardından Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bugün Bağdat'a geldi. Çavuşoğlu Bağdat'ın ardından Hewlêr'i ziyaret edecek.

BAĞDAT: ABD IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNDEN YANA

Trump yönetiminin göreve gelmesinden sonra ABD'nin Ortadoğu'da önem verdiği ülkelerin başında gelen Ürdün'ü ziyaret eden Mattis, dün Bağdat'a geçerek başta Irak Başbakanı Haydar El Ebadî olmak üzere bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası Irak Başkanlık Ofisi yaptığı yazılı açıklamada, "ABD Savunma Bakanı’nın Irak’ın toprak bütünlüğüne işaret ettiği ve Irak’ın parçalanmasını isteyen her türlü girişime karşı olduklarını" söylediği belirtildi.

MATTİS KDP VE YNK İLE GÖRÜŞTÜ

Mattis dün akşam saatlerinde de Hewlêr'e geçerek Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği'nden (YNK) bir heyet ile görüştü. KDP Genel Başkanı Mesûd Barzani başkanlığındaki heyette, YNK Politbüro üyesi ve sekreter yardımcısı Kosret Resul Elî, KDP Politbüro üyesi Roj Nuri Şaweys, Kürdistan Başbakan Yardımcısı Qubad Talabani ve pêşmerge yetkilileri yer aldı. ABD’nin DAİŞ'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, DAİŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyon Komutanı Korgeneral Stephen Townsend, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Douglas Silliman ve ABD'nin Hewlêr Başkonsolosu Ken Gross'un da katıldığı toplantıda referandumun ana gündem maddesi olduğu belirtildi.

PENTAGON: DİYALOĞU SÜRDÜRÜN

Görüşme sonrası ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Dana W. White tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mattis'in Bağdat ile Hewlêr'in işbirliğine vurguda bulunduğu belirtildi. Açıklamada Mattis'in referandumu, "ülkesinin tahminlerinin dışında bir gelişme" olarak tanımladığı ve Barzani’ye, Ebadi iel diyaloğu devam ettirmesi" gerektiğini söylediği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da geçtiğimiz günlerde Barzani'yi arayarak, "referandumun ertelenmesi gerektiğini" söylemişti. Mattis'in bir sonraki durağı Türkiye olacak.

ÇAVUŞOĞLU BAĞDAT'TA

Öte yandan Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bugün Bağdat'a geldi. Çavuşoğlu'nun, Bağdat'ta Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Başbakan Ebadi, Parlamento Başkanı Selim Cuburi, Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ile görüşeceği belirtildi. Çantasında "referandumun iptali" ve "Kürtlere karşı mücadele" olan Çavuşoğlu, buradaki temaslarının ardından Hewlêr'e geçerek, Barzani ile görüşmesi bekleniyor.

ÇAVUŞOĞLU: IRAK İLE AYNI KADERİ YAŞIYORUZ

Bağdat'ta ilk olarak Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi görüşen Çavuşoğlu daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, "referandumun iptal edilmesini" istedi. Basın toplantısında "Irak’ın toprak bütünlüğü önemli. PKK de DAEŞ gibi bir tehdittir. Türkiye ve Irak’ın kaderi ortaktır, aynı coğrafyayı paylaşıyoruz" diyen Çavuşoğlu, "Erbil’den beklentimiz referandum kararının iptali. Erbil ve Bağdat arasındaki tüm sorunların Irak’ın toprak bütünlüğü içerisinde çözülmesini arzu ediyoruz. Erbil toprak ve sınır bütünlüğü içerisinde haklarından faydalanmalı" dedi.

ERDOĞAN: REFERANDUM IRAK'I BÖLER

KDP'li yetkililerin "Türkiye referanduma karşı değil" söylemlerinin aksine Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ürdün dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Doğru bulmuyoruz. Öyle bir referandum Irak’ı bölmek demektir. Merkezi yönetimin, federal parlamentonun onaylamadığı o tür bir referandum avara kasnak gibidir, başka bir şey değil. Merkezi yönetimin kabul etmediği bir adım sadece ciddi sıkıntılara yol açar. Dolayısıyla ‘Yaptım oldu’ denilebilecek bir şey değil bu" dedi.